خبر

سازمان ملل: ایران همزمان با حل مسئله اتمی، وضعیت حقوق بشر را هم بهبود بخشد

33

مدافعان حقوق بشر تورکمن صحرا به نقل از رادیو فردا رییس شورای حقوق بشر سازمان ملل روز دوشنبه ۲۳ شهریور از مقام‌های جمهوری اسلامی خواست که همزمان با حل و فصل مسائل هسته‌ای، وضعیت حقوق بشر را در ایران نیز بهبود بخشد.

زید رعد الحسین در سی‌امین نشست افتتاحیه شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو با استقبال از توافق هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی در وین گفت که «من از ایران می‌خواهم تا پیشرفت‌های متناسبی نیز در زمینه حقوق بشر داشته باشد».

به گزارش خبرگزاری رویترز، وی اظهار داشت: «استفاده روزافزون از مجازات اعدام، نگرانی‌ها درباره حق محاکمه عادلانه و ادامه بازداشت روزنامه‌نگاران، وبلاگ نویسان و مدافعان حقوق بشر به عنوان یکی از نگرانی‌های عمده باقی مانده است».

بر اساس گزارش سازمان‌های حقوق بشری، ایران از جمله کشورهای دارای آمار بالای اعدام همراه با چین و عربستان است، و فعالان حقوق بشر، کارگری، روزنامه‌نگاران و منتقدان مذهبی حکومت جمهوری اسلامی به طور سیستماتیک سرکوب می‌شوند.

سایت فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر مردادماه امسال پیش‌بینی کرده است که در صورت ادامه اعدام با سرعت کنونی، ایران در سال ۱۳۹۴ پس از سال ۱۳۶۸ از لحاظ شمار اعدام‌ «رکورددار» خواهد شد.

به گزارش این سایت، دولتمردان ایران انجام ۲۴۶ اعدام را از دی‌ماه سال ۹۳ تا تیرماه سال ۹۴ تایید کرده‌اند.

حل و فصل برنامه هسته‌ای ایران که با سفر گسترده هیات‌های تجاری اروپایی به ایران طی ماه‌های گذشته همراه شده، این نگرانی را برانگیخته است که وضعیت حقوق بشر در ایران به سایه رفته و به دست فراموشی سپرده شود.

با این حال، رییس‌جمهوری اتریش در سفر اخیر خود به ایران گفته بود که مسائل حقوق بشری را با مقام‌های ایرانی در میان خواهد گذاشت.

توسعه مسیرهای مهاجرت

رییس شورای حقوق بشر سازمان ملل در بخش دیگری از سخنانش از کشورهای اروپایی خواست تا برای همراهی با بحران پناهجویان، سیاست‌های جامعی را به منظور توسعه مسیرهای مهاجرت اتخاذ کنند.

رعد الحسین خواستار پایان بازداشت و «بدرفتاری» با پناهجویان، بویژه کودکان، شد که به گفته او، از جنگ یا تحت تعقیب قرار گرفتن در حکومت‌هایی چون سوریه گریخته‌اند.

وی خطاب به ۴۷ کشور عضو شورای حقوق بشر گفت: «لازم است که مسیرهای مهاجرت عادی و اسکان مجدد توسعه پیدا کنند- دو اقدامی که از بروز مرگ و میر جلوگیری کرده و راه قاچاقیان را سد خواهد کرد».

اظهارات رییس شورای حقوق بشر سازمان ملل در حالی بیان می‌شود که آلمان از روز یکشنبه بار دیگر بازرسی‌های مرزی خود را برای کنترل ورود گسترده پناهجویان به این کشور از سر گرفته است. قرار است وزیران کشور ۲۸ عضو اتحادیه اروپا روز دوشنبه نشستی را برای بررسی بحران پناهجویان برگزار کنند.

رعد الحسین در بخش دیگری از سخنانش از برخی قدرت‌های جهانی نظیر چین و روسیه به دلیل ساکت کردن منتقدان خود انتقاد کرد.

او از چین به دلیل بازداشت و بازجویی از بیش از یکصد وکیل طی ماه‌های اخیر، و از روسیه به علت قرار دادن گروه‌های مدنی کمک گیرنده از منابع خارجی ذیل قوانین جدید این کشور انتقاد کرد.

رادیوفردا

در باره نویسنده / 

امید بایندری

کنشگر و مدافع حقوق بشر

مطالب مرتبط

اطلاعیه ها

 • حکم اعدام توماج صالحی و دیگر زندانیان سیاسی را محکوم می کنیم

  حکم اعدام توماج صالحی و دیگر زندانیان سیاسی را محکوم میکنیم موجی از اعتراضات گسترده‌ ایرانی ها به صدور حکم اعدام برای خواننده معترض توماج صالحی، از جانب دادگاه انقلاب اصفهان به راه افتاده است. هموطنان معترض مان در سراسر جهان با حمایت معترضین جامعه مدنی کشورهای جهان به راه افتادند تا نهادهای مدافع حقوق بشر، دمکراسی و سکولاریزم صدای اعتراض شان…

 • 🛑 اطلاعیه مشترک شورای مدیریت گذار و شورای ملی تصمیم

  با ادای احترام به همه رزمندگان انقلاب پرشکوه “زن، زندگی، آزادی” که این چنین قهرمانانه و فداکارانه در سراسر ایران با نظام جنایت پیشه جمهوری اسلامی نبرد می کنند؛با گرامی داشت یاد عزیز جوانان و همه انسان هایی که در راه رهایی ایران و پاسداشت شأن و حرمت انسانی جان فدا کردند؛و با الهام از…

 • بیانیه ۳تشکل ترکمن صحرایی بمناسبت روز جهانی حقوق بشر ۲۰۲۲

  روز جهانی حقوق بشر نوید بخش دنیایی مبتنی بر آزادی و برابری     دهم دسامبر امسال هفتاد وچهارمین سالگرد روزجهانی حقوق بشر است. سند تاریخی منشور ویا اعلامیه جهانی حقوق بشر بمثابه یک عهد و پیمان بین‌المللی در روز دهم دسامبر سال ۱۹۴۸ به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل متحد رسید. ازآن پس این روز بنام روز جهانی حقوق بشر درحافظه تاریخی بشریت برای همیشه…

 • نامه۵ سازمان زنان ملیتهای تحت ستم درایران به۹ سازمان بین المللی

  نامه پنج سازمان زنان ملیت‌های تحت ستم درایران به نه سازمان بین المللی، ازجمله امنستی اینترناسیونال ویونیسف… ازابراز همبستگی شما متشکریم، اما زمان اقدام فوری درایران فرا رسیده است! به: سازمان ملل، یونیسف، عفو بین الملل، سازمان بین المللی کار،ENNHRI  وهرکسی به مدافعان حقوق بشر درایران اهمیت می دهدموضوع :  ازابراز همبستگی شما متشکرم، اما زمان اقدام فوری برای…

 • به حمایت مقاومت کردستان به پیوندیم

  درحمایت از مقامت کردستان ایران به اعتصاب سراسری به پیوندیم تاریخ جنبش‌های سیاسی و اجتماعی ایران خیزش ها و انقلاب هایی را در دل خود جای داده که بنا به شرایط و ویژه گی ها ، بخشی از نواحی و اتنیک های ایران نقشی چشمگیر و تاثیر گذار در شکل گیری روند آن وقایع تاریخی…

 • فراخوان سه ائتلاف سیاسی به مناسبت چهلمین روز جمعه‌ی خونین زاهدان و همدردی با مردم خاش

  برای چهلمین روز جمعه‌ی خونین زاهدان و همدردی با مردم خاش پس از جمعه‌ی سیاه و خونین خاش در حالی به چھلمین روز جمعه‌ی سیاه و خونین زاھدان که در ھشتم مھرماه ١۴٠١ اتفاق افتاد نزدیک می‌شویم که رژیم سفاک جمهوری اسلامی جمعه‌ی خونین دیگری را در ١٣ آبان در شهرستان خاش رقم زد که…

 • اطلاعیه‌

  “کؤنگلۆنگ تاپان دۇست یۇلوندا، جان بِرگین”“جان ده در راه دوستی که دل آرامِ توست”“ماغتئمغولئ پئراغئ” همایش بزرگداشت ۲۸۹-مین سالگرد تولد شاعر بزرگ تورکمن، مختومقلی فراغی در “آق توقای”، با هماهنگی استانداری گلستان، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و شورای هماهنگی جمعیت‌ها و انجمن‌های ادبی-فرهنگی تورکمنصحرا برگزار می‌گردد. مکان:آق‌توقای- آرامگاهزمان:پنج‌شنبه ۲۹ اردیبهشت، مراسم رسمی…

 • اطلاعیه مشترک دو سازمان فرهنگی وسیاسی ونیز حقوق بشری ترکمن صحرا

  نه به جنگ، پیش بسوی صلح ، تفاهم وهمکاری هرچه گسترده تر جهانیان برای حقوق بشر، آزادی و دمکراسی  رئیس‌جمهور فدراسیون روسیه، برای حل مسایل و مشکلاتی که روسیه در رابطه با اوکراین دارد، راه جنگ را پذیرفته در روز ۲۴فوریه ۲۰۲۲ فرمان اعزام قوای نظامی صادر نمود و دنیا را در وضعیت بیم وهراس…

 • اعتراض مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا بسازمان ملل

  اعتراض سازمان مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا   به برگزیدن جمهوری اسلامی ایران، به عضویت کمیسیون مقام زن در سازمان ملل اخیرا برخلاف انتظار جامعه مدنی جهانی بویژه جامعه مدنی ایران  در رسانه های سراسر جهان اعلام شد جمهوری اسلامی ایران، به عضویت کمیسیون مقام زن درسازمان ملل متحد برگزیده شده است. سوال سازمان  مدافعان حقوق بشر ترکمنصحرا  از مسئولین سازمان…

 • درباره سایت

  در این وب سایت و در شبکه های اجتماعی , مدافعان حقوق بشر تورکمنصحرا به کمک شما عزیزان تلاش می کنیم تا صدای مردمی که از دیرباز مورد ظلم و ستم بوده و هستند رو به گوش جهانیان برسانیم.
  تمام افراد بشر آزاد زاده می شوند و از لحاظ حيثيت و کرامت و حقوق با هم برابرند. همگی دارای عقل و وجدان هستند و بايد با يکديگر با روحيه ای برادرانه رفتار کنند.

  بیشتر از HRDTurkmenSahra کشف کنید

  برای ادامه خواندن و دسترسی به آرشیو کامل، اکنون مشترک شوید.

  ادامه مطلب