خبر

به دنبال بازداشت ده‌ها روزنامه‌نگار در ایران کلید خورد؛

39

پروژه بازداشت گسترده روزنامه‌نگاران در ایران با رمز “شبکه نفوذی آمریکا”

اشاره: فضای امنیتی و موج بازداشت روزنامه‌نگاران از ماه گذشته آغاز و در هفته جاری شدت گرفته است، به گونه‌ای که براساس گزارش‌ها، ۵ روزنامه‌نگار در ایران طی دو روز گذشته تاکنون بازداشت شده‌اند و در رسانه‌ها بازتاب داشته است.
«عیسی سحرخیز» روزنامه‌نگار منتقد و اصلاح‌طلب، «احسان مازندرانی» مدیر مسوول روزنامه «فرهیختگان»، «آفرین چیت‌ساز» بازیگر، طراح لباس و روزنامه-نگار (او یادداشت‌هایی را در حوزه سیاست خارجه در روزنامه ایران منتشر کرده است) سه نفر از ۵ بازداشت‌شده‌ای هستند که در دو روز گذشته از سوی نیروهای امنیتی دستگیر شده‌اند. همچنین در آخرین ساعات پایانی سه‌شنبه شب ۱۲ آبان‌ماه ۱۳۹۴، خبر بازداشت «سامان صفرزایی» خبرنگار ماهنامه «اندیشه پویا» نیز اعلام شد، او چهارمین روزنامه‌نگار بازداشتی از این لیست است.
گزارش پیش رو درباره بازداشت روزنامه‌نگاران در روزهای اخیر در ایران است که در ادامه نیز به کلید خوردن پروژه‌ای به نام «شبکه نفوذی آمریکا» که از سوی «وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی» مدیریت می‌شود اشاره‌ای دارد.

چراغ سبز خامنه‌ای و سرکوب روزنامه‌نگاران
بازداشت‌های گسترده روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی تاکنون به گونه‌ای با چراغ سبز بیت «آیت‌الله خامنه‌ای» به دستگاه‌های امنیتی – اطلاعاتی همراه بوده است. اگر به بازداشت‌های گسترده در سال‌های گذشته نگاهی بیاندازیم، صحت این مورد به خوبی آشکار می‌گردد. این چراغ‌های سبز همواره با رمزهایی به گروه‌های فشار مخابره می‌شود، این‌بار نیز این چراغ سبز با رمز «شبکه نفوذی آمریکا» عنوان شده است؛ رمزی که در ماه‌های اخیر از تریبون‌های مختلف حکومتی به گوش می‌رسید.
«حسین شریعتمداری» مدیرمسوول روزنامه «کیهان»، روز سه‌شنبه ۱۲ آبان‌ماه ۱۳۹۴، در همایش «نفوذ ممنوع» گفت: «آمریکا به دنبال نفوذ در کانون‌های تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی است.»
این سخنان در حالی بیان شد که دقیقا در همان روز خبرگزاری «فارس» ارگان وابسته به «سپاه پاسداران» در گزارشی با عنوان «کشف باند نفوذی آمریکایی در مطبوعات کشور» همراه با عکسی از «عیسی سحرخیز»، «نرگس محمدی» و «محمد نوری‌زاد» نوشت: «با تلاش سربازان گمنام امام زمان و دستور مقامات قضایی، پنج نفر از عوامل مرتبط با پروژه نفوذ دشمن در کشور که در مطبوعات فعال بودند، بازداشت شدند.»
این در حالی است که خبرگزاری «صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران» نیز به نقل از سازمان «اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» مطلبی را در همین رابطه منتشر کرد: «در هفته جاری چند تن از اعضای شبکه نفوذی همکار با دولت‌های متخاصم غربی که در فضای مجازی و مطبوعات کشور فعال بودند، بازداشت شدند. این اقدام پس از ماه‌ها رصد مستمر اطلاعاتی و اشراف همه جانبه به ابعاد فعالیت‌های این شبکه انجام شده است. اقدامات و تحولات بعدی در این حوزه متعاقبا اعلام خواهد شد.»
به باور برخی از فعالان حوزه رسانه در ایران، مخابره چنین پالس‌هایی از جانب حاکمیت اسلامی حاکی از ابعاد گسترده واقعه است، به گونه‌ای که براساس گزارش‌های منتشر شده از سوی منابع آگاه، بازداشت‌ها به این چند نمونه خلاصه نمی‌شود و ابعاد وسیع‌تری دارد. گواه این استدلال در گزارش منتشر شده از سوی «سحام نیوز» به وضوح بیانگر این حقیقت است.

بازداشت به اتهام تشکیل باند نفوذ آمریکا در مطبوعات کشور
پایگاه خبری «سحام نیوز» به نقل از یک «منبع مطلع» که نامش را فاش نکرده است، از احضار ۲۰ خبرنگار و روزنامه‌نگار در روز چهارشنبه مصادف با روز ۱۳ آبان (روز حمله و اشغال سفارت آمریکا) به خیابان «صابونچی تهران» خبر داده است. این گزارش می‌افزاید قرار است این احضار شدگان در آنجا تحت بازجویی بازجویان سپاه پاسداران قرار بگیرند. همچنین در گزارشی دیگر این پایگاه خبری از بازداشت ۱۰ خبرنگار اصلاح‌طلب در روزهای آتی و منتهی به ۱۶ آذرماه (روز دانشجو) خبر داده است.
براساس گزارش‌های منتشره، اتهامات این روزنامه‌نگاران «تشکیل باند نفوذ آمریکا در مطبوعات کشور» می‌باشد.
«عیسی سحرخیز»، روزنامه‌نگار منتقد و اصلاح‌طلب که روز دوشنبه ۱۱ آبان‌ماه سال جاری، از سوی ۷ مامور امنیتی «سپاه پاسداران» در منزلش در شهر تهران بازداشت شد. به گفته‌ی فرزندش «مهدی سحرخیز»، او با اتهامات مشابهی به دیگر روزنامه‌نگاران بازداشت شده است.
«مهدی سحرخیز» در گفتگویی با رادیو «فردا» گفت: «پدر به اتهام تبلیغ علیه نظام، توهین به رهبر جمهوری اسلامی و تبانی برای تجمع بازداشت شده ‌است.»
این روزنامه‌نگار از جمله سه ایرانی است که در سال ۲۰۱۲ میلادی، برنده جایزه آزادی بیان «هلمن-همت» شد.

رمزگشایی پیام‌های مخابره شده از کیهان و اطلاعات سپاه
پیش‌تر گمانه‌زنی‌هایی در خصوص آغاز پروژه بازداشت‌های گسترده در گوشه و کنار جهان و در فضای مجازی به گوش می‌رسید. گمانه‌زنی‌هایی که با تشدید فضای امنیتی در ماه‌های گذشته به سبب نزدیک شدن به زمان برگزارى «انتخابات دهمین دوره مجلس شوراى اسلامى» و «پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری» در اسفندماه سال جاری همراه بود؛ اما این گمانه‌زنی‌ها با رویدادهای روزهای گذشته و پیام‌های مخابره شده از سوی «کیهان» و «اطلاعات سپاه پاسداران» نشان از محدودتر شدن فضای اجتماعی، آزادی بیان و افزایش سرکوب‌ها به ویژه بر علیه روزنامه‌نگاران منتقد در ماه‌های پیش رو دارد.
همچنین «عیسی سحرخیز» پیش‌تر در آخرین یادداشت خود با عنوان «خوش‌خیال‌ها» با اشاره به همین موضوع نوشته: «متاسفانه، هرچه به زمان انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان در اسفند‌ماه نزدیک می‌شویم، بر میزان این خوش‌خیالی‌ها نیز افزوده می‌شود و دل‌بستن‌ها به عنایت‌های ویژه آیت‌الله خامنه‌ای آن هم در این هفته‌ها و روزها که نظامیان مقرب، احضارهای تلفنی را شدت بخشیده‌اند، برای بیان هشدارهای دوستانه یا تهدیدهای خصمانه در خیابانی که صابونچی‌ها مواد لازم را فراهم آورده‌اند برای لیف زدن‌ها و کیسه کشیدن‌های سیاسی و شاید مشت و مال جانانه!، طنز ماجرا آن جاست که افرادی هم که دستشان به بالایی‌ها نمی‌رسد، در خانه‌ی پائینی‌ها را می‌زنند و دست به دامان آن‌ها می‌شوند تا شاید مورد عنایت خاص دبیر شورای نگهبان قرار گیرند که مبادا احمد جنتی از برگ وتوی خود علیه آن‌ها استفاده کند. برخی از این افراد حتی این شم سیاسی را ندارند که دریابند شورای نگهبان چه خوابی برایشان دیده است و چگونه با زیر پا گذاردن یا دور زدن قانون انتخابات می‌خواهد این بار نه تنها به بهانه‌های سیاسی، بلکه زدن اتهام‌های غیر قابل اثبات اخلاقی و مالی، اکثر آن‌ها را از لیست نامزدهای انتخاباتی بیرون بیندازد.»

بازداشت روزنامه‌نگاری که در اینستاگرامش نوشت
«احسان مازندرانی» مدیرمسوول روزنامه «فرهیختگان»، ساعت شش بامداد روز دوشنبه ۱۱ آبان‌ماه ۱۳۹۴، توسط ماموران امنیتی منتسب به «اطلاعات سپاه پاسداران» بازداشت شد. او که سابقه همکاری با روزنامه‌های «اعتماد»، «شرق» و «آفتاب یزد» را در کارنامه خود دارد، پیش از این نیز در دوم اسفندماه ۱۳۹۱، در زمانی که خبرنگار روزنامه «اعتماد» بود، همزمان با موج بازداشت روزنامه‌نگاران در دفتر این روزنامه بازداشت و پس از نزدیک به سه هفته با سپردن وثیقه از بند ۲۰۹ زندان «اوین» آزاد شد.
یک منبع آگاه در همین رابطه به «کمپین بین‌المللی حقوق بشر» گفته: «حکم بازداشت وی از سوم شهریورماه از سوی دادسرای رسانه صادر شده بوده، اما مشخص نیست چرا حالا اجرا شده و اتهام او چیست.»
با وجود آن که هنوز دلیل مشخصی برای بازداشت این روزنامه‌نگار بیان نشده است، اما آنچه از فضای مجازی و منابع آگاه در این رابطه استنباط می‌شود، حاکی از مطلبی است که با بازنشر تصویر صفحه‌ای از روزنامه «وطن امروز» با عنوان «رمزگشایی از هفت تیرکشی خیابان یاسر»، توسط «احسان مازندرانی» در «اینستاگرام» خود مرتبط است. در مطلب این روزنامه‌نگار او اشاره‌ای مستقیم به درگیری خیابانی «احسان لاجوردی» فرزند «اسدالله لاجوردی»، رییس پیشین زندان «اوین» و «دادستان انقلاب»، با افرادی از خانواده «هاشمی رفسنجانی» داشته و به آن پرداخته است. او در مطلب خود واقعیاتی از پشت پرده این ماجرا را منتشر کرده است.

بازتاب نقض حقوق بشر روزنامه‌نگاران در گزارش احمد شهید
در حالی موج جدید بازداشت‌ها و سرکوب روزنامه‌نگاران در ایران تشدید یافته است که در هفته‌ی گذشته «احمد شهید» گزارشگر ویژه در امور حقوق بشر در ایران در جریان «هفتادمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک» با اشاره به حق آزادی بیان، حق تشکل و حق تجمع مسالمت‌آمیز گفت: «افراد همچنان گزارش‌های مشروحی از بازداشت‌های خودسرانه برای اجرای مشروع این حقوق ارایه می‌کنند. بنا به گزارش‌ها، تا ماه آوریل ۲۰۱۵، دست‌کم ۴۶ روزنامه‌نگار و فعال رسانه‌ای اجتماعی در بازداشت بودند و یا برای فعالیت‌های مسالمت‌آمیز خود محکوم شده بودند.»
ظرف شش ماهه اول سال ۲۰۱۵ میلادی، روزنامه‌نگاران، نویسندگان، فعالان شبکه‌های اجتماعی و مدافعان حقوق‌بشر همچنان توسط سازمان‌های دولتی از جمله «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» و «واحدهای سایبری پلیس» مورد بازجویی و بازداشت قرار گرفتند. طبق گزارش‌ها، قوه قضاییه همچنان به تحمیل احکام سنگین زندان برای افرادی که حق آزادی بیان خود به صورت مسالمت‌آمیز بهره می‌برند؛ برای جرایمی مانند «تبلیغ علیه نظام»، «توهین به مقامات سیاسی یا مذهبی» و «آسیب به امنیت ملی» ادامه می‌دهد.
«رضا معینی» مسوول بخش ایران، افغانستان و تاجیکستان سازمان «گزارشگران بدون مرز» در گفتگوی اخیر خود با رادیو «فرهنگ» در ۲۶ مهرماه ۱۳۹۴، ضمن اشاره به افزایش آمار بازداشت و زندانی شدن روزنامه‌نگاران و شهروند خبرنگاران و وب‌نگاران در سال‌های اخیر در ایران خاطرنشان کرد: «اگر به طور آماری به تعداد روزنامه‌نگاران زندانی در کشورهایی نظیر چین، اریتره یا کوبا که آنها هم روزی از جمله زندان‌های بزرگ روزنامه‌نگاران بودند، نگاهی بیاندازیم می‌توان دریافت که در سال‌های اخیر این زندان‌ها که روزی بزرگترین زندان روزنامه‌نگاران در جهان بودند، امروز رو به خالی شدن هستند، در حالی که به آمار روزنامه‌نگاران زندانی در ایران از سال ۱۳۷۷ به این طرف افزوده شده است.»

پیشگیری از افشای واقعیات، پیش از وقوع
به باور برخی از فعالین سیاسی و مدنی در ایران، «جمهوری اسلامی» از آغاز حیات خود تا به امروز، همواره مجموعه رفتارهایی از خود نشان داده که حاکی از مقاومت این حاکمیت در مقابل رعایت موازین جهانشمول حقوق بشر است. حاکمیت اسلامی هیچ صدای اعتراضی را برنتافته و هرگونه حرکت‌های مسالمت‌آمیز اعتراضی را که در راستای بهبود اوضاع حقوق مدنی، سیاسی و اجتماعی بوده را در نطفه خفه کرده است.
با نگاهی به بازداشت‌های گسترده روزنامه‌نگاران و فعالان رسانه‌ای در سال‌های گذشته و در زمان پیش از انتخابات در ایران، می‌توان چنین برداشت کرد که حاکمیت اسلامی با این شیوه، از رسانه‌ای شدن موضوعات حقوق بشری و مدنی و حتی سیاسی در زمان رای گیری‌های مهم همانند اتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری» توسط روزنامه‌نگاران مستقل پیشگیری کرده و خطر شکل‌گیری اعتراضات گسترده در زمان افشای تقلب‌های احتمالی در انتخابات را کاهش داده است. این نمونه را می‌توان در حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸ به وضوح دید.
در شرایط پیش رو با افزایش حساسیت بر موضوع فعالیت هسته‌ای جمهوری اسلامی، و مذاکرات با قدرت‌های جهانی، افکار عمومی بر این موضوع معطوف شده و به مرور مسایل مربوط به موارد نقض حقوق بشر و روند رو به صعود آن در ایران از حاشیه به متن می‌آید، و این همان مساله‌ای است که حاکمیت اسلامی در ایران را به وحشت انداخته و هر بار به تاریخ حیاتش که نگاه کنیم، کارنامه‌ای از رفتارهای خشن و ضد انسانی را مشاهده می‌کنیم. شایسته است جامعه جهانی فشار فزایندهای را بر ایران، در زمینه عمل به تعهدات بین‌المللی حقوق بشری شهروندانش وارد آورده تا شاید کمی بهبودی حاصل شود.

در باره نویسنده / 

امید بایندری

کنشگر و مدافع حقوق بشر

مطالب مرتبط

اطلاعیه ها

 • حکم اعدام توماج صالحی و دیگر زندانیان سیاسی را محکوم می کنیم

  حکم اعدام توماج صالحی و دیگر زندانیان سیاسی را محکوم میکنیم موجی از اعتراضات گسترده‌ ایرانی ها به صدور حکم اعدام برای خواننده معترض توماج صالحی، از جانب دادگاه انقلاب اصفهان به راه افتاده است. هموطنان معترض مان در سراسر جهان با حمایت معترضین جامعه مدنی کشورهای جهان به راه افتادند تا نهادهای مدافع حقوق بشر، دمکراسی و سکولاریزم صدای اعتراض شان…

 • 🛑 اطلاعیه مشترک شورای مدیریت گذار و شورای ملی تصمیم

  با ادای احترام به همه رزمندگان انقلاب پرشکوه “زن، زندگی، آزادی” که این چنین قهرمانانه و فداکارانه در سراسر ایران با نظام جنایت پیشه جمهوری اسلامی نبرد می کنند؛با گرامی داشت یاد عزیز جوانان و همه انسان هایی که در راه رهایی ایران و پاسداشت شأن و حرمت انسانی جان فدا کردند؛و با الهام از…

 • بیانیه ۳تشکل ترکمن صحرایی بمناسبت روز جهانی حقوق بشر ۲۰۲۲

  روز جهانی حقوق بشر نوید بخش دنیایی مبتنی بر آزادی و برابری     دهم دسامبر امسال هفتاد وچهارمین سالگرد روزجهانی حقوق بشر است. سند تاریخی منشور ویا اعلامیه جهانی حقوق بشر بمثابه یک عهد و پیمان بین‌المللی در روز دهم دسامبر سال ۱۹۴۸ به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل متحد رسید. ازآن پس این روز بنام روز جهانی حقوق بشر درحافظه تاریخی بشریت برای همیشه…

 • نامه۵ سازمان زنان ملیتهای تحت ستم درایران به۹ سازمان بین المللی

  نامه پنج سازمان زنان ملیت‌های تحت ستم درایران به نه سازمان بین المللی، ازجمله امنستی اینترناسیونال ویونیسف… ازابراز همبستگی شما متشکریم، اما زمان اقدام فوری درایران فرا رسیده است! به: سازمان ملل، یونیسف، عفو بین الملل، سازمان بین المللی کار،ENNHRI  وهرکسی به مدافعان حقوق بشر درایران اهمیت می دهدموضوع :  ازابراز همبستگی شما متشکرم، اما زمان اقدام فوری برای…

 • به حمایت مقاومت کردستان به پیوندیم

  درحمایت از مقامت کردستان ایران به اعتصاب سراسری به پیوندیم تاریخ جنبش‌های سیاسی و اجتماعی ایران خیزش ها و انقلاب هایی را در دل خود جای داده که بنا به شرایط و ویژه گی ها ، بخشی از نواحی و اتنیک های ایران نقشی چشمگیر و تاثیر گذار در شکل گیری روند آن وقایع تاریخی…

 • فراخوان سه ائتلاف سیاسی به مناسبت چهلمین روز جمعه‌ی خونین زاهدان و همدردی با مردم خاش

  برای چهلمین روز جمعه‌ی خونین زاهدان و همدردی با مردم خاش پس از جمعه‌ی سیاه و خونین خاش در حالی به چھلمین روز جمعه‌ی سیاه و خونین زاھدان که در ھشتم مھرماه ١۴٠١ اتفاق افتاد نزدیک می‌شویم که رژیم سفاک جمهوری اسلامی جمعه‌ی خونین دیگری را در ١٣ آبان در شهرستان خاش رقم زد که…

 • اطلاعیه‌

  “کؤنگلۆنگ تاپان دۇست یۇلوندا، جان بِرگین”“جان ده در راه دوستی که دل آرامِ توست”“ماغتئمغولئ پئراغئ” همایش بزرگداشت ۲۸۹-مین سالگرد تولد شاعر بزرگ تورکمن، مختومقلی فراغی در “آق توقای”، با هماهنگی استانداری گلستان، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و شورای هماهنگی جمعیت‌ها و انجمن‌های ادبی-فرهنگی تورکمنصحرا برگزار می‌گردد. مکان:آق‌توقای- آرامگاهزمان:پنج‌شنبه ۲۹ اردیبهشت، مراسم رسمی…

 • اطلاعیه مشترک دو سازمان فرهنگی وسیاسی ونیز حقوق بشری ترکمن صحرا

  نه به جنگ، پیش بسوی صلح ، تفاهم وهمکاری هرچه گسترده تر جهانیان برای حقوق بشر، آزادی و دمکراسی  رئیس‌جمهور فدراسیون روسیه، برای حل مسایل و مشکلاتی که روسیه در رابطه با اوکراین دارد، راه جنگ را پذیرفته در روز ۲۴فوریه ۲۰۲۲ فرمان اعزام قوای نظامی صادر نمود و دنیا را در وضعیت بیم وهراس…

 • اعتراض مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا بسازمان ملل

  اعتراض سازمان مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا   به برگزیدن جمهوری اسلامی ایران، به عضویت کمیسیون مقام زن در سازمان ملل اخیرا برخلاف انتظار جامعه مدنی جهانی بویژه جامعه مدنی ایران  در رسانه های سراسر جهان اعلام شد جمهوری اسلامی ایران، به عضویت کمیسیون مقام زن درسازمان ملل متحد برگزیده شده است. سوال سازمان  مدافعان حقوق بشر ترکمنصحرا  از مسئولین سازمان…

 • درباره سایت

  در این وب سایت و در شبکه های اجتماعی , مدافعان حقوق بشر تورکمنصحرا به کمک شما عزیزان تلاش می کنیم تا صدای مردمی که از دیرباز مورد ظلم و ستم بوده و هستند رو به گوش جهانیان برسانیم.
  تمام افراد بشر آزاد زاده می شوند و از لحاظ حيثيت و کرامت و حقوق با هم برابرند. همگی دارای عقل و وجدان هستند و بايد با يکديگر با روحيه ای برادرانه رفتار کنند.

  بیشتر از HRDTurkmenSahra کشف کنید

  برای ادامه خواندن و دسترسی به آرشیو کامل، اکنون مشترک شوید.

  ادامه مطلب