خبر

جمهوری اسلامی ایران، سرکوب روزنامه‌نگاران را متوقف کند

34

کار‌شناسان سازمان ملل درباره ارعاب روزنامه‌نگاران پیش از انتخابات مجلس ایران هشدار دادند

به دنبال بازداشت تعدادی از روزنامه‌نگاران در ایران، کار‌شناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد، درباره آنچه که «ارعاب روزنامه‌نگاران در آستانه انتخابات مجلس» خوانده‌اند به جمهوری اسلامی هشدار دادند.
در بخشی از این گزارش که در بخش رویدادها و اخبار وب‌سا‌یت حقوق بشر سازمان ملل متحد منتشر شده آمده: «مقامات ایران باید دستگیری، تعقیب و سرکوب روزنامه‎‌نگاران و فعالان اینترنتی را متوقف کنند و برای برگزاری انتخابات مجلس در اوایل سال آینده، فضایی امن با تضمین حق آزادی بیان ایجاد کنند.»
کارشناسان حقوق بشری سازمان ملل متحد از جمهوری اسلامی ایران خواسته‌اند “همه روزنامه‌نگاران زندانی را آزاد کنند.” آنها اذعان کرده‌اند “روزنامه‌نگاران تحت فشارند و به طور غیرقانونی در بازداشت به سر می‌برند.”
ایجاد فضای تنگ برای رسانه‌ها و دستگیری چند تن از روزنامه‌نگاران از جمله «آفرین چیت‌ساز»، «عیسی سحرخیز» و «احسان مازندارانی» مصادیق بارز نقض حقوق بشر و عدم رعایت حق آزادی بیان در ایران است. بازداشت این روزنامه‌نگاران، ایران را همچنان در میان لیست ناقضان آزادی بیان قرار داده، طوری که یکی از بزرگ‌ترین زندان‌های روزنامه‌نگاران در جهان همچنان ایران است.
دستگیری‌های اخیر تنها به بهانه «تشکیل شبکه نفوذ» اعلام شده است، شبکه‌ای که وجود خارجی نداشته و تنها به بهانه‌ای برای سرکوب روزنامه‌نگاران تبدیل شده است. شبکه نفوذ از دید نیروهای امنیتی، مسوولین و مقامات امنیتی، شبکه‌ای است که در تلاش برای ایجاد روابط با آمریکا است و تاکنون هیچ دلیل محکمه پسندی برای توجیه این دستگیری‌ها، درباره متهمین ایراد نشده است و کماکان این روزنامه‌نگاران در فضای قرنطینه زندان به سر می‌برند.
«آفرین چیت‌ساز» از هنرمندان و روزنامه‌نویسان ایرانی، در دوشنبه ۱۱ آبان‌ماه ۱۳۹۴، از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شد. او از چهره‌های نزدیک به دولت «حسن روحانی» و «حسن فریدون» دستیار رییس‌جمهور ایران به شمار می‌رود.
«آفرین چیت‌ساز» همسر سابق «علی دهکردی» بازیگر صاحب نام سینمای ایران است که خود نیز سابقه‌ی بازیگری داشته و طراحی لباس در چند فیلم را برعهده داشته است. این روزنامه‌نگار پس از روی کار آمدن دولت «حسن روحانی»، اقدام به ستون‌نویسی در روزنامه «ایران» کرد. به دلیل علاقه این هنرمند به حوزه سیاست خارجی، موضوع یادداشت‌های او در حوزه سیاست خارجی بود، سازمان «اطلاعات سپاه پاسداران» اتهام این هنرمند و روزنامه‌نویس را «ارتباط با شبکه نفوذ» اعلام کرده است.
گفته شده خانم «چیت‌ساز» پیش از روی کار آمدن دولت «روحانی»، مدتی در پاریس اقامت داشته و به کارهای هنری از جمله نقاشی، طراحی لباس و… اشتغال داشت.
هم‌زمان «عیسی سحرخیز» از روزنامه‌نگاران و از طیف سیاسی مشهور به «اصلاح‌طلبان» در‌ ۱۱ آبان‌ماه ۱۳۹۴، از سوی نیروهای امنیتی دستگیر شد.
«عیسی سحرخیز» پیش از این در تیرماه ۱۳۸۸، هم‌زمان با عده زیادی از روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی اصلاح‌طلب، بازداشت و به اتهام‌های امنیتی به تحمل ۳ سال زندان محکوم شد. این حکم در سال ۱۳۹۰، زمانی که او در زندان بود، به ۵ سال زندان افزایش یافت. این روزنامه‌نگار در سال ۱۳۹۲، از زندان آزاد شد.
«عیسی سحرخیز» از جمله سه ایرانی است که در سال ۲۰۱۲ میلادی، برنده جایزه آزادی بیان «هلمن-همت» شد. او در سال‌های گذشته در دو نامه جداگانه خطاب به دبیرکل سازمان ملل متحد، خواستار رسیدگی به وضعیت زندانیان سیاسی در ایران شده بود.
از دیگر بازداشتی‌های روز دوشنبه ۱۱ آبان‌ماه ۱۳۹۴، «احسان مازندرانی» مدیرمسوول روزنامه «فرهیختگان» بود. او پیش‌تر در سال‌های ۱۳۸۸ و ۱۳۹۱ مدتی را در زندان گذرانده بود.
در همین رابطه تعداد زیادی از روزنامه‌نگاران برای ادای آنچه پاره‌ای توضیحات خوانده شده، به اداره «اطلاعات سپاه پاسداران» در خیابان «صابونچی تهران» احضار شده‌اند. هویت این احضارشدگان تاکنون اعلام نشده است.

در باره نویسنده / 

امید بایندری

کنشگر و مدافع حقوق بشر

مطالب مرتبط

اطلاعیه ها

 • حکم اعدام توماج صالحی و دیگر زندانیان سیاسی را محکوم می کنیم

  حکم اعدام توماج صالحی و دیگر زندانیان سیاسی را محکوم میکنیم موجی از اعتراضات گسترده‌ ایرانی ها به صدور حکم اعدام برای خواننده معترض توماج صالحی، از جانب دادگاه انقلاب اصفهان به راه افتاده است. هموطنان معترض مان در سراسر جهان با حمایت معترضین جامعه مدنی کشورهای جهان به راه افتادند تا نهادهای مدافع حقوق بشر، دمکراسی و سکولاریزم صدای اعتراض شان…

 • 🛑 اطلاعیه مشترک شورای مدیریت گذار و شورای ملی تصمیم

  با ادای احترام به همه رزمندگان انقلاب پرشکوه “زن، زندگی، آزادی” که این چنین قهرمانانه و فداکارانه در سراسر ایران با نظام جنایت پیشه جمهوری اسلامی نبرد می کنند؛با گرامی داشت یاد عزیز جوانان و همه انسان هایی که در راه رهایی ایران و پاسداشت شأن و حرمت انسانی جان فدا کردند؛و با الهام از…

 • بیانیه ۳تشکل ترکمن صحرایی بمناسبت روز جهانی حقوق بشر ۲۰۲۲

  روز جهانی حقوق بشر نوید بخش دنیایی مبتنی بر آزادی و برابری     دهم دسامبر امسال هفتاد وچهارمین سالگرد روزجهانی حقوق بشر است. سند تاریخی منشور ویا اعلامیه جهانی حقوق بشر بمثابه یک عهد و پیمان بین‌المللی در روز دهم دسامبر سال ۱۹۴۸ به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل متحد رسید. ازآن پس این روز بنام روز جهانی حقوق بشر درحافظه تاریخی بشریت برای همیشه…

 • نامه۵ سازمان زنان ملیتهای تحت ستم درایران به۹ سازمان بین المللی

  نامه پنج سازمان زنان ملیت‌های تحت ستم درایران به نه سازمان بین المللی، ازجمله امنستی اینترناسیونال ویونیسف… ازابراز همبستگی شما متشکریم، اما زمان اقدام فوری درایران فرا رسیده است! به: سازمان ملل، یونیسف، عفو بین الملل، سازمان بین المللی کار،ENNHRI  وهرکسی به مدافعان حقوق بشر درایران اهمیت می دهدموضوع :  ازابراز همبستگی شما متشکرم، اما زمان اقدام فوری برای…

 • به حمایت مقاومت کردستان به پیوندیم

  درحمایت از مقامت کردستان ایران به اعتصاب سراسری به پیوندیم تاریخ جنبش‌های سیاسی و اجتماعی ایران خیزش ها و انقلاب هایی را در دل خود جای داده که بنا به شرایط و ویژه گی ها ، بخشی از نواحی و اتنیک های ایران نقشی چشمگیر و تاثیر گذار در شکل گیری روند آن وقایع تاریخی…

 • فراخوان سه ائتلاف سیاسی به مناسبت چهلمین روز جمعه‌ی خونین زاهدان و همدردی با مردم خاش

  برای چهلمین روز جمعه‌ی خونین زاهدان و همدردی با مردم خاش پس از جمعه‌ی سیاه و خونین خاش در حالی به چھلمین روز جمعه‌ی سیاه و خونین زاھدان که در ھشتم مھرماه ١۴٠١ اتفاق افتاد نزدیک می‌شویم که رژیم سفاک جمهوری اسلامی جمعه‌ی خونین دیگری را در ١٣ آبان در شهرستان خاش رقم زد که…

 • اطلاعیه‌

  “کؤنگلۆنگ تاپان دۇست یۇلوندا، جان بِرگین”“جان ده در راه دوستی که دل آرامِ توست”“ماغتئمغولئ پئراغئ” همایش بزرگداشت ۲۸۹-مین سالگرد تولد شاعر بزرگ تورکمن، مختومقلی فراغی در “آق توقای”، با هماهنگی استانداری گلستان، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و شورای هماهنگی جمعیت‌ها و انجمن‌های ادبی-فرهنگی تورکمنصحرا برگزار می‌گردد. مکان:آق‌توقای- آرامگاهزمان:پنج‌شنبه ۲۹ اردیبهشت، مراسم رسمی…

 • اطلاعیه مشترک دو سازمان فرهنگی وسیاسی ونیز حقوق بشری ترکمن صحرا

  نه به جنگ، پیش بسوی صلح ، تفاهم وهمکاری هرچه گسترده تر جهانیان برای حقوق بشر، آزادی و دمکراسی  رئیس‌جمهور فدراسیون روسیه، برای حل مسایل و مشکلاتی که روسیه در رابطه با اوکراین دارد، راه جنگ را پذیرفته در روز ۲۴فوریه ۲۰۲۲ فرمان اعزام قوای نظامی صادر نمود و دنیا را در وضعیت بیم وهراس…

 • اعتراض مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا بسازمان ملل

  اعتراض سازمان مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا   به برگزیدن جمهوری اسلامی ایران، به عضویت کمیسیون مقام زن در سازمان ملل اخیرا برخلاف انتظار جامعه مدنی جهانی بویژه جامعه مدنی ایران  در رسانه های سراسر جهان اعلام شد جمهوری اسلامی ایران، به عضویت کمیسیون مقام زن درسازمان ملل متحد برگزیده شده است. سوال سازمان  مدافعان حقوق بشر ترکمنصحرا  از مسئولین سازمان…

 • درباره سایت

  در این وب سایت و در شبکه های اجتماعی , مدافعان حقوق بشر تورکمنصحرا به کمک شما عزیزان تلاش می کنیم تا صدای مردمی که از دیرباز مورد ظلم و ستم بوده و هستند رو به گوش جهانیان برسانیم.
  تمام افراد بشر آزاد زاده می شوند و از لحاظ حيثيت و کرامت و حقوق با هم برابرند. همگی دارای عقل و وجدان هستند و بايد با يکديگر با روحيه ای برادرانه رفتار کنند.

  Discover more from HRDTurkmenSahra

  Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

  Continue reading